poniedziałek, 22 październik 2018 07:58

Wystawa z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości zorganizowana w ramach projektu „Niepodległa 2018” - „Ciechanowiec i jego okolice w okresie tworzenia się niepodległej Polski w latach 1918-1920”

Napisał
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Dnia 22 .10.2018 r. na terenie Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych odbyła się wystawa z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości zorganizowana w ramach projektu „Niepodległa 2018”, zatytułowana „Ciechanowiec i jego okolice w okresie tworzenia się niepodległej Polski w latach 1918-1920.”

Została ona przygotowana przez grupę 20 uczniów naszej szkoły pod kierunkiem nauczycieli historii i innych przedmiotów humanistycznych (Panią Katarzynę Bachorek, Pana Adama Olszewskiego, Pana Bogdana Olszewskiego, Jolantę Drewnowska i Monikę Ilczuk).
Zrealizowano ją w formie przestrzennej instalacji złożonej z brył geometrycznych dużych rozmiarów w kolorach bieli i czerwieni oraz tablic wolnostojących. Na przygotowanych elementach zostały umieszczone informacje dotyczące wydarzeń historycznych mających miejsce w Ciechanowcu i regionie w latach 1918-1920, tj. w okresie tworzenia się niepodległej Polski. Znalazły się tam również kopie archiwalnych fotografii miasta, informacje dotyczące wydarzeń historycznych, osób sprawujących władzę w tym okresie oraz mieszkańców miasta Ciechanowca i okolic, opatrzonych właściwymi komentarzami.
Na wystawie zaprezentowano także szereg pamiątek rzeczowych, takich jak elementy uzbrojenia i monety, mapy i dokumenty archiwalne mieszkańców miasta z czasów II Rzeczpospolitej, modlitewniki. Wszystkie one były pozyskane z Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu, Muzeum Wojska Polskiego w Białymstoku oraz od prywatnych historyków i kolekcjonerów pochodzących z naszego regionu.
Wystawę obejrzeli uczniowie naszej szkoły, ich rodzice, nauczyciele , pracownicy a także zaproszone grupy młodzieży ze szkół w gminie Ciechanowiec oraz ze szkół powiatu .
Materiał informacyjny i fotograficzny po zamknięciu wystawy posłuży do stworzenia albumu o wyżej wymienionej tematyce.
Mamy nadzieję, że wydarzenie to wpłynie na podniesienie poziomu wiedzy naszych uczniów
oraz zachęci ich do zgłębiania tajemnic naszej lokalnej historii.

Czytany 1937 razy

logofooter

Kontakt

Zespół Szkół
Ogólnokształcących i Zawodowych
w Ciechanowcu


  • Dyrektor Szkoły
    mgr Łukasz Godlewski
    (86) 277 11 35
Top