czwartek, 15 listopad 2018 07:58

Wycieczka uczniów ZSOiZ śladami Pierwszej Kompanii Kadrowej w Góry Świętokrzyskie

Napisał
Oceń ten artykuł
(3 głosów)

W dniach od 12 do 14 listopada 2018 r., w ramach projektu „Niepodległa 2018”, odbyła się wycieczka w Góry Świętokrzyskie związana tematycznie z wydarzeniami historycznymi, mającymi wpływ na odzyskanie niepodległości przez Polskę, postaciami oraz polskimi osiągnięciami z okresu II Rzeczypospolitej – „Śladami Pierwszej Kompanii Kadrowej” .


W wyprawie uczestniczyło 28 uczniów naszej szkoły biorących udział w zajęciach z historii na poziomie rozszerzonym (klasa IIA) wraz z opiekunami (Panią Jolantą Drewnowską, Agnieszką Kędzierską oraz wychowawcą klasy- Panem Bogdanem Olszewskim).
Pierwszym punktem wyprawy był Jędrzejów, gdzie grupa spotkała się z przewodnikiem – Panem Pawłem Wojtysiem( autorem książki o regionie świętokrzyskim), który towarzyszył grupie przez kolejne dni wycieczki. Bogaty plan zwiedzania obejmował szereg obiektów dziedzictwa narodowego i przyrodniczego w rejonie Gór Świętokrzyskich, ze szczególnym uwzględnieniem miejsc i osób mających wpływ na odzyskanie niepodległości przez naszą ojczyznę.
Młodzież miała okazję zwiedzić „Muzeum Zegarów” im. Przypkowskich i zapoznać się z bogatą kolekcją zegarów , przyborów astronomiczno-gnomicznych oraz pamiątkami związanymi z Józefem Piłsudskim i Pierwszą Kompanią Kadrową. Następnie grupa dotarła do Skansenu w Tokarni, gdzie znajduje się Muzeum Wsi Kieleckiej. Program zwiedzania obejmował także Zamek Królewski w Chęcinach .
Uczestnicy wycieczki przeszli również Traktem Królewskim na szczyt na Świętym Krzyżu, którym wielokrotnie pielgrzymował Władysław Jagiełło. Zwiedzili Zespół Klasztorny na Świętym Krzyżu, w tym krypty grobowe oraz Muzeum Misyjne oo. Oblatów, Muzeum Świętokrzyskiego Parku Narodowego i szczególny obiekt dziedzictwa przyrodniczego Gór Świętokrzyskich - Gołoborze im. Romana Kobendzy z platformą widokową. Duże wrażenie wywarło na młodzieży Muzeum Minerałów i Skamieniałości z pokazem szlifowania krzemienia pasiastego na Świętej Katarzynie.
Uczestnicy wyprawy zwiedzili też rezerwat Kadzielnia, znajdujący się na terenie Kielc oraz Wzgórze Harcerskie z pomnikiem tradycji walk niepodległościowych, co stało się okazją do przypomnienia historii 4. Pułku Piechoty Legionów i 2. Pułku Dywizji Piechoty Legionów Piłsudskiego. Młodzież przeszła również ulicami miasta związanymi z działaniami Pierwszej Kompanii Kadrowej, rozpoczynając marsz od Rogatki Krakowskiej – miejsca wkroczenia do Kielc „ Kadrówki” w sierpniu 1914 roku. Następnie udała się pod pomnik Czwórki Legionowej , gdzie złożyła kwiaty i zwiedziła Dom Przysposobienia Wojskowego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego z popiersiem Komendanta Legionów. Ważnym punktem szlaku legionowego były odwiedziny w Muzeum Narodowym w Pałacu Biskupów Krakowskich, gdzie zwiedzono Sanktuarium Marszałka Piłsudskiego i tymczasową wystawę „Barwy biało-czerwone” poświęconą historii i znaczeniu barw narodowych. W wymienionym pałacu znajdował się niegdyś sztab legionowy Józefa Piłsudskiego, biuro werbunkowe, drukarnia, poczta i biuro przepustek. Dalsza trasa wyprawy poprowadziła nas do
Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego, a następnie do dawnego więzienia, w którym znajduje się obecnie Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej .Tam grupa naszych uczniów uczestniczyła w warsztatach historycznych.
Bogaty program zwiedzania obejmował także wizytę przy Pomniku Marszałka na Kasztance znajdującym się przy Placu Wolności, gdzie po śmierci Piłsudskiego ustawiono jego symboliczny katafalk oraz przy tablicy upamiętniającej pierwsze walki z sierpnia 1914 roku. Ciechanowiecka młodzież odwiedziła także wyjątkowy obiekt dziedzictwa przyrodniczego - Jaskinię Raj oraz znajdujące się przy niej Centrum Neandertalczyka.
W przeciągu trzech dni nasi uczniowie poznali szereg miejsc związanych z Józefem Piłsudskim i szlakiem bojowym Pierwszej Kompanii Kadrowej w rejonie Gór Świętokrzyskich. Uczestniczyli w warsztatach z zakresu edukacji historycznej poświęconych procesowi tworzenia się oddziałów Józefa Piłsudskiego i podnosili poziom wiedzy na temat okresu walki o niepodległość kraju oraz budowy podstaw II Rzeczpospolitej. Ufamy, że będzie to miało wpływ na kształtowanie w jej świadomości postawy szacunku do wartości, symboli i tradycji narodowych.

 

Czytany 2159 razy

logofooter

Kontakt

Zespół Szkół
Ogólnokształcących i Zawodowych
w Ciechanowcu


  • Dyrektor Szkoły
    mgr Łukasz Godlewski
    (86) 277 11 35
Top