czwartek, 21 marzec 2019 07:19

Badania naukowe, w ramach projektu pt. „Ewaluacja metod prezentacji kartograficznej w kontekście percepcji mapy i efektywności przekazu informacji”

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W dniu 19 marca 2019 roku za pośrednictwem nauczyciela geografii Elżbiety Sikoń, nauczyciele akademiccy dr Jolanta Korycka – Skorupa i mgr Tomasz Nowacki przeprowadzili wśród uczniów ZSOiZ w Ciechanowcu badania naukowe, w ramach projektu pt. „Ewaluacja metod prezentacji kartograficznej w kontekście percepcji mapy i efektywności przekazu informacji”.

Projekt ten jest realizowany w Zakładzie Geoinformatyki, Kartografii i Teledetekcji na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego.  W trakcie badań 245 uczniów udzieliło odpowiedzi na pytania towarzyszące mapom wyświetlanym na ekranie komputera. Badania nie służyły ocenie wiedzy i umiejętności uczniów a jedynie ocenie różnego typu map i były przygotowane w postaci aplikacji internetowej. Aby podnieść wiarygodność wyników badań naukowych, prowadzącym bardzo zależało na ich przeprowadzeniu w małej miejscowości. Nasi uczniowie byli reprezentatywną grupą województwa podlaskiego wraz z uczniami liceum w Siemiatyczach i w Kolnie. Informacja o udziale naszej szkoły w badaniach będzie zamieszczona także w Narodowym Centrum Nauki. W trakcie pobytu w naszej szkole pani dr Jolanta Korycka – Skorupa wygłosiła wykład pt. „Co nowego w kartografii? Od mapy tradycyjnej po aplikacje mapowe, czyli o wymagającym użytkowniku...” W wykładzie uczestniczyli uczniowie, którzy wybrali geografię jako przedmiot maturalny w zakresie rozszerzonym. Badania i wykład były nowym, ciekawym doświadczeniem.

Elżbieta Sikoń

Czytany 1986 razy

logofooter

Kontakt

Zespół Szkół
Ogólnokształcących i Zawodowych
w Ciechanowcu


  • Dyrektor Szkoły
    mgr Łukasz Godlewski
    (86) 277 11 35
Top