wtorek, 07 maj 2019 16:11

Uroczystości związane z 228. rocznicą uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja w Zespole Szkól Ogólnokształcących i Zawodowych.

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W dniu 30 kwietnia 2019 roku odbyła się w naszej szkole akademia z okazji 228. rocznicy ogłoszenia konstytucji majowej. Wydarzenie to wspomina się uroczyście w całej Polsce.

 

W 1990 roku Sejm RP ustanowił je jednym z głównych świąt państwowych.

Konstytucja majowa była pierwszą w Europie, i drugą na świecie, ustawą regulującą zasady funkcjonowania nowoczesnego państwa. Dała Polakom nadzieję na uzdrowienie kraju.

Nasza młodzież – przebrana w stroje z epoki - przygotowała na ten dzień swoistą lekcję historii. W krótkich etiudach scenicznych przedstawiła emocje towarzyszące polskim patriotom w czasie przygotowywania i ogłoszenia konstytucji w 1791 roku.

Zaprezentowano reakcję tłumów Warszawy na odczytanie przez marszałka Małachowskiego tekstu konstytucji, wrzawę, podniosły nastrój i wszechobecną radość. Aurę ogłoszenia ustawy wzmacniał śpiew pieśni oraz pary tańczące poloneza.

Inne sceny dotyczyły reakcji mieszkańców jednego z dworów polskich na wieści nadchodzące z Warszawy w maju 1791 roku – ich radość z powodu wprowadzenia ustawy, jak i rozpacz w sytuacji wkroczenia w granice Rzeczypospolitej wojsk rosyjskich oraz wojnę w obronie konstytucji.

Podkreślono także znaczenie tego momentu historycznego w okresie zaborów i w trudnych chwilach Polaków w XX wieku. Fakt ten był często przez nich przywoływany, dodawał otuchy, dawał nadzieję na odrodzenie kraju.

Temu przekazowi towarzyszyły pieśni śpiewane przez naszych solistów i chór szkolny. W podsumowaniu uroczystości przedstawiono przesłanie:

W święta narodu mówimy o Polsce. A Polska to my.

W święta narodu chcemy Ją widzieć Najjaśniejszą. A Ona świeci naszym blaskiem.

Przecież ktoś dał nam czas by być. Jakaś siła kieruje naszym życiem.

I zdarzają się dni. Biegną lata. I koła historii toczą się wciąż.

I czasem mamy wpływ na ich ruch. A częściej czekamy. Oczekujemy.

Mamy nadzieję, że to co się zdarzy będzie dobre dla nas, dla naszych bliskich.

I dla kraju. Zbyt naiwni – by rozumieć, że to co się dzieje powinno zależeć od Nas.

Nie ma ich, nie ma tamtych. Jesteśmy my.

Program ten stał się też częścią miejskich uroczystości obchodów święta ogłoszenia Konstytucji Trzeciego Maja. Młodzież ZSOiZ zaprezentowała go tego dnia na scenie Biblioteki Miejskiej w Ciechanowcu. W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz i instytucji działających w mieście, oraz poczty sztandarowe. Po akademii udano się do kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej, gdzie wzięto udział we mszy św. w intencji Ojczyzny. Następnie udano się pod pomnik Jana Pawła II, gdzie złożono kwiaty i wiązanki. Okolicznościowe przemówienie wygłosił Burmistrz Ciechanowca. Na zakończenie tej części uroczystości Orkiestra Dęta COKiS odegrała kilka utworów patriotycznych. Po południu młodzież klas mundurowych szkoły wzięła udział w zawodach strzeleckich.             

 

  Jolanta Drewnowska

Czytany 2170 razy

logofooter

Kontakt

Zespół Szkół
Ogólnokształcących i Zawodowych
w Ciechanowcu


  • Dyrektor Szkoły
    mgr Łukasz Godlewski
    (86) 277 11 35
Top