czwartek, 28 kwiecień 2016 08:53

Kwietniowa wampiriada

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W dniu 21.04.2016 roku do naszej szkoły znowu zawitała ekipa z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku – oddział Bielsk Podlaski. Zwykle zgłaszało się wielu chętnych, ale teraz pobity został rekord - 55 osób, głównie z klas maturalnych. Jak nigdy dotąd, z powodu ilości chętnych, pobieranie krwi odbywało się aż do godziny 14!

       Pobrano w sumie ponad 22 litry tego bezcennego leku. Chętnych było dużo  więcej, ale na przeszkodzie stanęły problemy natury formalnej ( nie otrzymany jeszcze  dowód tożsamości ) lub przyczyny zdrowotne ( najczęściej zakatarzenie, leki obniżające krzepliwość krwi itp.).
Akcja nasza, od dłuższego już czasu, cieszy się w naszej szkole coraz większym powodzeniem.  Świadczy to o dużej świadomości potrzeby takich działań i zrozumienia, iż krwi nie można zastąpić żadnym lekiem.. Nigdy niewiadomo, kto i kiedy będzie musiał skorzystać z podawania krwi. Ekipa pobierająca była pod wrażeniem  zaangażowania się uczniów w tę jakże cenną inicjatywę. Nie spotkała się jeszcze z tak dużym zainteresowaniem w tak małym środowisku, tym bardziej, iż nie jest to pierwszy raz.  Niektórzy z uczniów oddali już w naszej szkole ponad dwa litry cennego leku. Gratulujemy!

        Podczas czekania uczniowie zadawali pytania dotyczące procesu oddawania krwi. Krąży bowiem wiele niesprawdzonych plotek. Jedną z nich jest,  że jeżeli raz odda się krew, trzeba będzie to robić stale. Nie jest to prawdą, ponieważ oddawanie krwi nie powoduje ciągłego, wzmożonego jej wytwarzania. Po dobie od donacji organizm wraca do normy. Inaczej patrząc, oddanie krwi pobudza nasz organizm do lepszego działania.
Inne pytanie dotyczyło osłabienia organizmu. Donacja nie osłabi zdrowego dawcy. Zdrowy  człowiek, mający wagę ponad 50 kg ( warunek pobrania krwi) ma w sobie około 5 litrów krwi. Jednorazowo pobiera się 450 ml krwi - jest to więc mniej niż 10% procent krwi. W ciągu doby, po oddaniu krwi, należy  unikać prac fizycznych,  gorących, dusznych pomieszczeń, pić dużo płynów i  odpoczywać. a także zjeść obfity posiłek. Pojawiające się niekiedy  uczucie słabości zwykle jest związane z emocjami, co czasami pojawia się przy pierwszej donacji. Każdy oddający krew otrzymuje łatwo i szybko przyswajalną porcję 4500 kilokalori oraz płyny. Dawca jest odgórnie zwolniony z zajęć szkolnych lub jeżeli jest pracownikiem, przysługuje mu 1 dzień wolny urlopu.

Organizatorem i nadzorującym akcję ( już nie po raz pierwszy) Honorowego Krwiodawstwa w naszej szkole jest nauczyciel chemii – Wojciech Cieszkowski.

Czytany 4939 razy

logofooter

Kontakt

Zespół Szkół
Ogólnokształcących i Zawodowych
w Ciechanowcu


  • Dyrektor Szkoły
    mgr Łukasz Godlewski
    (86) 277 11 35
Top