środa, 29 maj 2019 05:32

Plener malarski w Poznaniu-maj 2019 r.

Napisał
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Sobotni poranek 18 maja zapowiadał się interesująco, a zarazem  intensywnie  dla uczniów OSSP.  Z entuzjazmem wsiedliśmy do autobusu, by za kilka godzin zatrzymać się w pierwszym punkcie naszej wycieczki – Płocku.

Odwiedziliśmy tu Muzeum Diecezjalne oraz podziwialiśmy panoramę miasta. Każdy interesujący nas element architektury uwieczniliśmy w naszych szkicownikach. Następnie ruszyliśmy w dalszą trasę. Nadszedł czas na pierwsze studium malarskie, które wykonaliśmy w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. W godzinach wieczornych dotarliśmy do Poznania. Po zameldowaniu się w schronisku młodzieżowym postanowiliśmy skorzystać z trwającej wówczas nocy muzeów. W Muzeum Narodowym podziwialiśmy wiele galerii, np. Sztuki Współczesnej czy  Sztuki Polskiej od końca XVIII wieku do 1945 roku.  Jednym z przedstawicieli tej sztuki był Jacek Malczewski, którego obrazy zajmują tu szczególne miejsce. Wśród zbiorów znajduje się również jedyny w Polsce obraz Claude’a Moneta - ,,Plaża w Pourville”.

Kolejny dzień – niedzielę- rozpoczęliśmy spacerem na Rynek w Poznaniu, gdzie uczestniczyliśmy w Mszy św. w Bazylice Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i św. Marii Magdaleny, barokowym kościele farnym, który zafascynował nas swoim pięknem . Będąc na rynku mieliśmy również okazję zobaczyć Koziołki Poznańskie oraz skosztować pysznych Rogali Świętomarcińskich. Tu również powstało nasze drugie studium. Następnym punktem naszego spaceru był Ostrów Tumski. Najważniejszym zabytkiem tego miejsca jest Katedra Św. Apostołów Piotra i Pawła - bazylika archikatedralna o gotyckich kształtach.

Dzień trzeci rozpoczęliśmy studium nad Jeziorem Maltańskim. Następnie kolejką „Maltanka” udaliśmy się do Nowego ZOO w Poznaniu. Naszym zadaniem w tym dniu były szkice zwierząt. W ogrodzie zoologicznym spędziliśmy dużo czasu podziwiając różne gatunki zwierząt tam żyjących.  Po powrocie do schroniska postanowiliśmy pożegnać się z Poznaniem poprzez powtórne zwiedzenie rynku, ale tym razem nocą.

Dnia ostatniego  naszego pleneru udaliśmy się do Gniezna, pierwszej stolicy naszego kraju. Zwiedziliśmy Katedrę Gnieźnieńską oraz zobaczyliśmy unikatowy zabytek sztuki romańskiej – Drzwi Gnieźnieńskie, ukazujące sceny z życia św. Wojciecha. Ostatnim przystankiem było Mogilno, Klasztor Benedyktynów. Kompleks klasztorny powstał w XI wieku, a od 1 stycznia 2014 roku  klasztor przeszedł pod władanie Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów. Dzięki uprzejmości Braci, na dziedzińcu wykonaliśmy nasze ostatnie studium.

Jak każdy plener i ten pełen był wielu zadań, ale i niezapomnianych przeżyć i wrażeń,  które na długo pozostaną w naszej pamięci.

Julia Sabak

Czytany 2146 razy

logofooter

Kontakt

Zespół Szkół
Ogólnokształcących i Zawodowych
w Ciechanowcu


  • Dyrektor Szkoły
    mgr Łukasz Godlewski
    (86) 277 11 35
Top