poniedziałek, 04 listopad 2019 08:07

Uczniowie naszej szkoły uczestnikami wyjazdu edukacyjnego Instytutu Pamięci Narodowej do Włoch.

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W dniach od 24. do 31. października 2019 roku czworo uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami uczestniczyło w projekcie edukacyjnym  oddziału IPN w Białymstoku pt.: „Śladami bohaterów”.

 

Od lat historycy IPN odwiedzają z młodzieżą szkolną różne miejsca pamięci związane z historią Polski - zarówno na Kresach Wschodnich II RP, jak i na zachodzie Europy.

Tym razem uczniowie ze szkól województwa podlaskiego odwiedzili polskie miejsca pamięci we Włoszech. W realizacji projektu uczestniczyło 47 osób – kilkunastu pracowników IPN z Białegostoku i Olsztyna, przedstawiciel Radia Olsztyn, wnuk jednego z uczestników bitwy pod Monte Cassino oraz uczniowie szkół podlaskich. W tym roku - prócz reprezentantów naszej szkoły – wzięli udział uczniowie z I i II LO w Augustowie, Szkoły Podstawowej nr 1 i nr 3 w Siemiatyczach, Zespołu Szkół w Wojewodzinie, Zespołu Szkół nr 1 i nr 2 w Grajewie, Zespołu Szkół nr 2 Suwałkach, Zespołu Szkół Rolniczych w Ostrożanach, Zespołu Szkół w Czartajewie oraz uczniowie Zespołu Szkół w Siemiatyczach.

Podczas tego szczególnego projektu naszą szkołę reprezentowali: Julia Sabak z kl. VI OSSP, Maciej Moczulski z kl. IIIB LO, Mateusz Kawalec z kl. IIB LO oraz Prezydent szkoły i przedstawiciel klas mundurowych - Wojtek Zwoliński z kl. IIC LO, pod opieką Jolanty Drewnowskiej-Koziarskiej i Cezarego Koziarskiego.

W założeniach organizatorów – głównym celem wyjazdu młodzieży było poszerzenie wiedzy z historii II wojny światowej, szczególnie działań II Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa, oraz możliwość oddania hołdu bohaterom, zapalenia zniczy i złożenia kwiatów na grobach polskich żołnierzy poległych w bitwach o Ankonę, Monte Cassino i Bolonię.

Ale dla Nas udział w projekcie „Śladami bohaterów” miał znacznie szerszy wymiar – poznawaliśmy historię bohaterów, odwiedzaliśmy miejsca związane z Polakami w Austrii i we Włoszech, spotkaliśmy Polaków wciąż stojących na straży polskości w miejscach dla naszego narodu szczególnych, poznawaliśmy miejsca i obiekty niezwykle ważne dla kultury Europy.

I tak kolejno:

1) odwiedziliśmy Wiedeń oraz wzgórze Kahlenberg, skąd Jan III Sobieski wyruszył na bitwę z Turkami, odwiedziliśmy tam kościół św. Józefa prowadzony przez polskich księży zmartwychwstańców,

2) we Włoszech - zwiedziliśmy Padwę, gdzie kształcili się wybitni Polacy, m.in. Jan Zamoyski, Jan Kochanowski i Mikołaj Kopernik, przede wszystkim bazylikę św. Antoniego Padewskiego,

3) zwiedziliśmy Bolonię, przede wszystkim jej uniwersytet, uczestniczyliśmy we mszy świętej, której oprawę muzyczną przygotowali nasi uczniowie – Julia i Mateusz, odwiedziliśmy największy spośród polskich cmentarzy wojskowych, gdzie pochowano żołnierzy polskich poległych w bitwie o Bolonię w 1945 roku - złożyliśmy na nim kwiaty i zapaliliśmy znicze,

4) odwiedziliśmy Rzym i Watykan – bazylikę Św. Piotra, modliliśmy się przy grobie św. Jana Pawła II, oglądaliśmy m.in. Zamek Anioła, Panteon, fontannę di Trevi, Forum Romanum, Koloseum, wzgórze Kapitol oraz miejsca związane z Polakami w Wiecznym Mieście,

5) na wzgórzu Monte Cassino odbyły się główne uroczystości naszej wyprawy: zwiedziliśmy opactwo benedyktynów, a następnie kilka godzin spędziliśmy na terenie Polskiego Cmentarza Wojennego, gdzie pochowano żołnierzy gen. Andersa, poległych w walkach o to wzgórze w 1944 roku, złożyliśmy hołd poległym, w drodze do mogił śpiewaliśmy „Czerwone maki” na Monte Cassino, wzięliśmy udział  we mszy polowej, w oprawie której (śpiew pieśni i czytania) uczestniczyli nasi uczniowie, zawieszaliśmy na grobach żołnierzy szarfy biało-czerwone, zapaliliśmy znicze, szukaliśmy wśród mogił - poległych z naszego regionu, z powiatu wysokomazowieckiego spotkaliśmy takie nazwiska jak Plichta, Kulesza, Wojtkowski, Pieńkowski... Pobyt w tym historycznym miejscu okazał się dla nas wyjątkowy – pełen dostojeństwa, symbolizmu  i emocji, wielu z nas nie mogło powstrzymać łez,

6) odwiedziliśmy sanktuarium maryjne w Loreto na wzgórzu Prado, słynącą łaskami figurkę Czarnej Madonny z Dzieciątkiem umieszczonej w domku nazaretańskim, oraz kolejny cmentarz żołnierzy polskich II Korpusu gen. Andersa, pochowanych u stóp bazyliki loretańskiej, poległych w bitwach o Ankonę, Loreto i w innych miejscach walk.

Jesteśmy szczęśliwi, że mogliśmy uczestniczyć w tej wyprawie i przebywać w miejscach symbolicznych dla Polaków. Oddaliśmy hołd bohaterom. Lepiej poznaliśmy ich historie, dylematy i często dramatyczne decyzje.  Dzięki Ich losom jeszcze raz przypomnieliśmy sobie co to jest miłość do Ojczyzny i że patriotyzm  nie jest wciąż pustym słowem.

Jesteśmy wdzięczni Instytutowi Pamięci Narodowej w Białymstoku, władzom samorządowym i szkolnym za możliwość udziału w tym wyjątkowym przedsięwzięciu edukacyjnym.

Czytany 5166 razy

logofooter

Kontakt

Zespół Szkół
Ogólnokształcących i Zawodowych
w Ciechanowcu


  • Dyrektor Szkoły
    mgr Łukasz Godlewski
    (86) 277 11 35
Top