środa, 13 listopad 2019 07:04

Udział naszej młodzieży w gminnych obchodach 101. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W poniedziałek 11.11.2019 r. w naszym mieście odbyły się oficjalne uroczystości związane ze 101. rocznicą Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Narodowe Święto Niepodległości obchodzone jest dla upamiętnienia 11 listopada 1918 r., kiedy to Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Tego samego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące I wojnę światową, tym samym po 123 latach niewoli Polska odzyskiwała niepodległość.

 

Miejskie obchody przebiegały wraz z udziałem naszej młodzież i nauczycieli. Tradycyjnie w uroczystościach wziął udział Poczet Sztandarowy, uczniowie klas mundurowych oraz reprezentacja Rady Pedagogicznej na czele z Dyrektorem Szkoły p. Łukaszem Godlewskim. Obchody rozpoczęto w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Po odśpiewaniu hymnu państwowego przybyłym gościom zaprezentowano program artystyczny przygotowany przez uczniów naszej szkoły pod kierunkiem Pani Jolanty Koziarskiej-Drewnowskiej. Po akademii pochód uczestników uroczystości w asyście Orkiestry Dętej Ciechanowieckiego Ośrodka Kultury i Sportu oraz naszych uczniów klas wojskowych przemaszerował do kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej na mszę świętą w intencji Ojczyzny, której przewodniczył ksiądz kanonik Tadeusz Kryński, a następnie pod Pomnik Nieznanego Żołnierza. Tam odczytany został Apel Poległych, a o odpowiednią jego oprawę zadbali uczniowie naszych klas wojskowych. Oficjalna część uroczystości zakończyła się złożeniem kwiatów i wieńców oraz przemówieniem Burmistrza Ciechanowca Pana Eugeniusza Święckiego.

Rocznica odzyskania niepodległości jest okazją do wspominania tych, którzy oddali życie za naszą Ojczyznę, walczyli i cierpieli za nią oraz pracowali dla jej dobra. To także moment, który skłania do refleksji nad tym, jakie zadania i obowiązki wobec Polski spoczywają na każdym z nas.

To była wspaniała żywa lekcja historii i patriotyzmu, mamy nadzieję, że za rok będziemy mogli znów wspólnie świętować odzyskanie przez Polskę niepodległości.

Czytany 2802 razy

logofooter

Kontakt

Zespół Szkół
Ogólnokształcących i Zawodowych
w Ciechanowcu


  • Dyrektor Szkoły
    mgr Łukasz Godlewski
    (86) 277 11 35
Top