środa, 13 listopad 2019 08:11

Obchody 101. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości w naszej szkole.

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W piątek 8. listopada 2019 roku obchodziliśmy w szkole kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości w 1918 roku.

Efektowną dekorację uroczystości przygotowały Panie Grażyna Święcka, Katarzyna Bachorek i Magdalena Kujawska.

 

Tego dnia społeczność naszej szkoły zebrała się na hali sportowej  - o godzinie 11.11 wszyscy odśpiewaliśmy cztery zwrotki Hymnu Państwowego w ramach programu „Szkoła do hymnu”, po czym młodzież zaprezentowała montaż słowno-muzyczny o charakterze patriotycznym.

Program artystyczny przygotowany  na ten dzień przedstawiał drogę Polaków do niepodległości, ich próby walki o niepodległość, dylematy i trudne decyzje, które ostatecznie doprowadziły do 11. listopada 1918 roku i ogłoszenia powstania niepodległego państwa polskiego.

Uczniowie ubrani w stroje z epoki oraz mundury wojskowe zaprezentowali scenę z warszawskiej ulicy w listopadowy poranek 1918 roku – gdy ludność stolicy dowiedziała się o powrocie Józefa Piłsudskiego z pruskiego więzienia w Magdeburgu, ogłoszeniu przez niego końca okupacji niemieckiej i powstaniu Państwa Polskiego. Scena pokazała reakcje ludzi – ich niedowierzanie, w końcu radość z powodu odrodzenia kraju.

Jedna z postaci przedstawiała Polskę – najpierw zalęknioną niewolą, potem radosną z powodu swego odrodzenia, przepełnioną miłością do swych synów, wreszcie ubraną z wojskową kurtkę z biało-czerwoną opaską na ramieniu walczącą znów z okupantami w czasie drugiej wojny światowej. Wciąż pełna nadziei...

Byłam tak zalękniona. Tak się bałam,

Że zginę w morzu niepamięci.

Ale dziś z martwych powstałam!

Niech ten dzień trwa! Niech się święci!

Pogubiłam swe dzieci już dawno.

Poszły w świat bezdomne... sieroty.

Paliło je słońce pustyni

Cięły deszczem angielskie słoty.

Lecz na hasło – Ojczyzna

wrócili - zawsze wierni, i nadzieją silni.

Jestem tutaj znów - tym Piękniejsza

Ile marzeń mogłam Ich ziścić.

Młodzież recytowała wiersze oraz śpiewała  „Rotę”, pieśni „Biały krzyż”, „Ostatni nabój” i „Kronikę” Marka Grechuty.

W podsumowaniu prowadzący podkreślił, że wreszcie żyjemy w wolnym, szczęśliwym kraju. Możemy swobodnie wypowiadać się i decydować o sobie.

Choć wciąż spieramy się o obraz kraju w jakim chcielibyśmy mieszkać – łączy nas wspólne dobro, tradycje narodu, barwy biało-czerwone i symbol białego Orła.

Program zaprezentowany został także podczas miejskich obchodów Święta Odzyskania Niepodległości w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ciechanowcu dnia 11. listopada 2019 roku.

  1. Drewnowska
Czytany 4594 razy

logofooter

Kontakt

Zespół Szkół
Ogólnokształcących i Zawodowych
w Ciechanowcu


  • Dyrektor Szkoły
    mgr Łukasz Godlewski
    (86) 277 11 35
Top