Tego dnia społeczność naszej szkoły zebrała się na hali sportowej - o godzinie 11.11 wszyscy odśpiewaliśmy cztery zwrotki Hymnu Państwowego w ramach programu „Szkoła do hymnu”, po czym młodzież zaprezentowała montaż słowno-muzyczny o charakterze patriotycznym.
Program artystyczny przygotowany na ten dzień przedstawiał drogę Polaków do niepodległości, ich próby walki o niepodległość, dylematy i trudne decyzje, które ostatecznie doprowadziły do 11. listopada 1918 roku i ogłoszenia powstania niepodległego państwa polskiego.
Uczniowie ubrani w stroje z epoki oraz mundury wojskowe zaprezentowali scenę z warszawskiej ulicy w listopadowy poranek 1918 roku – gdy ludność stolicy dowiedziała się o powrocie Józefa Piłsudskiego z pruskiego więzienia w Magdeburgu, ogłoszeniu przez niego końca okupacji niemieckiej i powstaniu Państwa Polskiego. Scena pokazała reakcje ludzi – ich niedowierzanie, w końcu radość z powodu odrodzenia kraju.
Jedna z postaci przedstawiała Polskę – najpierw zalęknioną niewolą, potem radosną z powodu swego odrodzenia, przepełnioną miłością do swych synów, wreszcie ubraną z wojskową kurtkę z biało-czerwoną opaską na ramieniu walczącą znów z okupantami w czasie drugiej wojny światowej. Wciąż pełna nadziei...
Byłam tak zalękniona. Tak się bałam,
Że zginę w morzu niepamięci.
Ale dziś z martwych powstałam!
Niech ten dzień trwa! Niech się święci!
Pogubiłam swe dzieci już dawno.
Poszły w świat bezdomne... sieroty.
Paliło je słońce pustyni
Cięły deszczem angielskie słoty.
Lecz na hasło – Ojczyzna
wrócili - zawsze wierni, i nadzieją silni.
Jestem tutaj znów - tym Piękniejsza
Ile marzeń mogłam Ich ziścić.
Młodzież recytowała wiersze oraz śpiewała „Rotę”, pieśni „Biały krzyż”, „Ostatni nabój” i „Kronikę” Marka Grechuty.
W podsumowaniu prowadzący podkreślił, że wreszcie żyjemy w wolnym, szczęśliwym kraju. Możemy swobodnie wypowiadać się i decydować o sobie.
Choć wciąż spieramy się o obraz kraju w jakim chcielibyśmy mieszkać – łączy nas wspólne dobro, tradycje narodu, barwy biało-czerwone i symbol białego Orła.
Program zaprezentowany został także podczas miejskich obchodów Święta Odzyskania Niepodległości w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ciechanowcu dnia 11. listopada 2019 roku.
- Drewnowska